Morje Gora – Ve(de)tte adriatiche

V Trstu gore rastejo iz morja. Na tem prepihu kultur in jezikov že stoletja dihamo gorski zrak. Kaj pa so drugega Kraški rob, dolina Glinščice, apnenčaste skale nad Jadranom ali kraške jame in podtalnice kot naš prvi korak v alpski svet. SPDT z zalivskim zaletom v srcu mesta organizira niz pogovornih dogodkov z izjemnimi slovenskimi, italijanskimi in mednarodnimi osvajalci gorskega sveta, alpinisti, gorniki in pohodniki, tekači in pustolovci, ki o svojih izjemnih doživetjih in izkušnjah pišejo in pripovedujejo. Visokogorje se osvaja z gorsko kulturo!

Slovensko planinsko društvo Trst s svojo dolgoletno tradicijo organizacije predavanj in dogodkov že vrsto let bogati slovensko kulturno življenje v mestu. Ob praznovanju letošnje 120. obletnice društva smo se odločili kulturno dejavnost dvigniti na najvišjo kakovostno raven z nizom mednarodno odmevnih in vseslovensko zvenečih pogovornih in predavateljskih dogodkov s širšega področja gorske kulture. Tudi na tem zahodnem robu slovenstva si zaslužimo in smo sposobni razvijati sistematično, sodobno in kontinuirano planinsko vzgojo in kulturo skozi soočenje različnih gorskih in gorniških izkušenj. Letošnji program predvideva pet večerov v slovenskem jeziku, od katerih sta dva dvojezična. S čezmejnim mreženjem planinskih akterjev in interesentov SPDT od spodaj navzgor gradi enotni slovenski planinski prostor, saj je tovrsten niz dogodkov zanimiv za vseslovenski prostor: dober izgovor za kulturni izlet k tržaškim Slovencem. S tem posredno, demokratično in miroljubno krepi vidno in slišno dvojezičnost, prepričan v vrednost in pomen javne rabe slovenščine ne le med slovenskimi, temveč tudi pred italijanskimi slušatelji. Zanje bo poskrbljeno za tolmačenje. SPDT s tem dokazuje zrelo in kritično odprtost do italijanske stvarnosti, saj dva od petih večerov ponuja tudi italijanski publiki. Pogovore s predavatelji bodo vodili priznani novinarji in kulturniki, poznavalci gorskega sveta.

Program:

Irena Cerar, pripovedovalka in pravljičarka, potopiska in popotnica, avtorica priljubljenih družinskih izletniških vodnikov in sveža avtorica izvirne knjige Svetišča narave: Sedem tednov vseživosti, v četrtek 19. decembra 2025 ob 19. uri v Kavarni San Marco.

Irena Cerar (1970) je avtorica in pripovedovalka, dolgoletna urednica otroške revije National Geographic Junior. Že vrsto let z ljudskimi pripovedmi raziskuje slovenske pokrajine in zamejstvo. Njena ljubezen do zgodb in pohajkovanja se je do sedaj uresničila že v celi seriji družinskih izletniških vodnikov serije Pravljične poti (Pravljične poti Slovenije, Pravljične poti v zgodovino, Kamniške prvljične poti in Pravljične poti brez meja). S knjigo Potepuški okruški je prvič stopila v polje esejistično potopisnega doživljanja sveta in zanjo leta 2022 prejela nagrado krilata želva za najboljši literarni potopis. Svetišča narave so njeno najnovejše, nadvse premišljeno naravopisno delo.

Krzysztof Wielicki svetovno znani alpinist, v petek, 24. januarja 2025 ob 19. uri v Narodnem
domu ul. Filzi
Krzystof Wielicki (1950) je poljski alpinist, ki se je z Leszekom Cichyjem vpisal v svetovno zgodovino s prvim zimskim pristopom na Everest. Bilo je 17. februarja 1980, ko sta ob 14. uri in 25 minut v viharnem vetru pri minus 42 stopinjah Celzija stala pri kitajski piramidi na vrhu osemtisočaka. To je bil hkrati prvi zimski vzpon na katerikoli osemtisočak. Pozimi se je kot prvi povzpel še na Kangčendzengo, Manaslu in Lhotse. Wierlicki je peti človek, ki osvojil vseh štirinajst osemtisočakov. Leta 2019 je prejel zlati cepin za življenjsko delo v alpinizmu.

Slovenske alpinistke Anja Petek, Patricija Verdev, Ana Baumgartner in Urška Kešar po velikem
himalajskem uspehu, v četrtek, 6. februarja 2025 ob 19. uri v Narodnem domu ul. Filzi

Slovenske alpinistke Anja Petek, Patricija Verdev, Ana Baumgartner in Urša Kešar, članice ženske alpinistične odprave Lalung 2024, so v indijski Himalaji v odmaknjenih gorah nad dolino Lalung preplezale štiri prvenstvene smeri. Med njimi po dolžini in kompleksnosti izstopa 2000- metrska smer Here comes the sun po vzhodnem grebenu na še neosvojen šesttisočak Lalung I (6243 m), za katerega sta Anja Petek in Patricija Verdev v alpskem slogu porabili pet plezalnih dni v septembru in ga ocenili z ED, kar je najvišja stopnja francoske šeststopenjske lestvice.

Samo Rugelj, založnik in ultratekač, pisec planinskih in potopisnih knjig, ob deseti obletnici izdaje uspešnice Ultrablues, v četrtek, .. marca 2024 ob 19. uri v Kavarni San Marco

Samo Rugelj (1966) je dolgoletni slovenski publicist in avtor knjig s področja filma in založništva, v zadnjem obdobju pa se je premaknil proti izpovednim in leposlovnim knjigam. Piše tudi biografske romane, potopise s planinsko tematiko. Letos obležujemo deseto obletnico znamenite tekaške izpovedi Ultrablues, ki jo je s soavtorjema Boštjanom Videmškom in Žigo X Gombačem letos izdal z dodatnimi besedili. Kako so se trije kompanjoni podali na prvi ultramaraton? O svojem doživljanju teka je pisal tudi v romanu Delaj, teci, živi. Za roman Resnica ima tvoje oči (2018) je bil nominiran za kresnikovo nagrado, literarni potopis Soncu naproti (2022) pa je prejel nagrado krilata želva za najboljši potopis.

Peter Gerdol, direktor ženskega svetovnega smučarskega pokala, tržaški Slovenec, ki se je od prvih smučarskih začetkov pri SPDT povzpel na vrh mednarodne smučarske zveze FIS, v četrtek, 3. aprila 2025 v Narodnem domu Ul. Filzi

Peter Gerdol, (1963), tržaški Slovenec, ki sicer že več kot trideset let živi v Žabnicah v Kanalski dolini, je od sezone 2019/20 šef ženskega svetovnega pokala, pred tem pa je pri mednarodni smučarski zvezi Fis vodil evropski pokal. Do najvišje ravni tekmovalnega smučarskega stroja se je prebil, potem ko je bil vrsto let direktor deželnih smučišč v Furlaniji Julijski krajini.

Morda vam bo všeč tudi

Več podobnih objav